Můj příběh
Jsem nutriční terapeutka. Ukazuji lidem cestu jak žít život ve zdraví a spokojenosti a vedu je k racionálnímu stravování. Dále je také učím, jak se vyznat v informacích o výživě, protože v dnešní době, kdy jsou knihy a internet informacemi o různých výživových směrech čím dál více přeplněné, je to velmi důležité.
Díky studiu oboru nutriční terapeut se umím v informacích o výživě orientovat, a proto tyto informace předávám dál.
Můj příběh aneb cesta ke zdraví
Dnes už chápu jak se racionálně stravovat a jak se ve všech protichůdných informacích o výživě vyznat. Rozumím také lidem, kteří mají starosti s tím, jak jíst při pracovním provozu, ve kterém není příliš mnoho prostoru pro pravidelné stravování.
Dříve jsem to moc nechápala, dokud jsem si takto pracovat nezkusila. Teď vím, že spousta lidí doporučujících jak se správně stravovat, kteří si práci na směny nevyzkoušeli, nepracovali na pracovišti, kde se v podstatě vůbec nezastaví, si nemusí uvědomit, jak je to složité a jejich doporučení není snadné zavést.
Jsem nutriční poradkyně, nadšená cestovatelka a nastávající maminka. Vystudovala jsem obor Nutriční terapeut na Lékařské fakultě na Ostravské univerzitě. Ráda vytvářím jídelníčky na míru, píšu články o výživě, zdraví a mýtech o potravinách.
Zároveň můžu říct, že sestavování jídelníčků a výživových plánů je můj koníček a že dnes žiju život, ve kterém mám spoustu energie a cítím se zdravě.
A jak jsem se k tomuto oboru dostala a proč jsem se pro něj rozhodla?
Dříve jsem s výživou a celkově se zdravím tak trochu bojovala
V dětství mě často provázely takové ty klasické dětské nemoci. S nástupem puberty se to sice trošku zlepšilo, ale lékaře jsem navštěvovala častěji než mí vrstevníci.
V té době jsem se asi jako každá náctiletá holka začala zajímat o to, jak vypadám a upřímně, měla jsem celkem dost obstojnou nadváhu. Nesportovala jsem, jedla jsem často nezdravá a vysoce energetická jídla. Navíc už v té době jsem měla vysoký krevní tlak, který byl nakonec tím hnacím motorem něco změnit, říkala jsem si, že přeci nebudu brát léky na vysoký krevní tlak někdy ve 13 nebo 14 letech. To by bylo trapné, říkala jsem si tenkrát.
Začala jsem se zajímat o zdravý životní styl ale...
Už od mala jsem ale milovala cestování a miluji ho doteď. Nejčastěji jsme jezdili k moři nebo v zimě lyžovat na hory. Já ale chtěla zkusit další způsoby trávení dovolené a v té době jsem se nadchla pro cyklistiku.
A tak jsem se celou zimu zdravě stravovala a trénovala na rotopedu a přidala ještě posilovací cvičení, abych do jara získala kondici. Tímto jsem se nakonec dostala k cyklistice a horské turistice.
A v té době vlastně začal můj zájem o téma zdraví, zajímala jsem se především o výživu a sport. Což mi udalo směr, kterým jsem se tenkrát chtěla vydat, chtěla jsem nastoupit na střední zdravotnickou školu.
Následující cesta nebyla snadná, ale hodně mě naučila
Většina lidí z rodiny mi doporučovala spíše obor Zdravotnický asistent (dnes je to Praktická sestra), protože zdravotní sestry jsou potřeba. Mámina teta, ale viděla můj velký zájem o výživu a zeptala se mě, jestli bych nechtěla zvážit obor Nutriční asistent. Mě tento obor nadchl a chtěla jsem si na něj podat přihlášku.
Ostatní mě od toho ale odrazovali, protože pracovních míst je v oboru nutriční terapeut málo. A tak jsem se z vlastní blbosti zachovala jako hodná holka a šla studovat obor zdravotnický asistent. Toto rozhodnutí bylo ale špatné, praxi v nemocnici na oddělení jsem nesnášela, dokonce mi nešla. Zdravotní sestru jsem opravdu dělat nechtěla, nicméně některé předměty byly zajímavé a začaly mě zajímat i jiné příbuzné obory.
Do tematiky zdraví jsem začala pronikat čím dál víc a víc.
Nakonec jsem ale šla po maturitě studovat vyšší odbornou sociální a poznala tak problémy člověka i z jiné stránky. Během studia na VOŠ jsem chodila o letních prázdninách na brigádu do mlékárny, kde jsem si vyzkoušela jaké je to pracovat ve směnném provozu.
Po dokončení studia jsem se rozhodla, že si dám ve studiu na rok pauzu a půjdu pracovat.
Nicméně touha studovat nutričního terapeuta mě nepustila a tak jsem po roční přestávce šla studovat obor nutriční terapeut na Ostravskou univerzitu na Lékařskou fakultu.
Práce, pro kterou jsem se před nástupem na Ostravskou univerzitu rozhodla, byla... no, vůbec mi nesedla
Po dokončení studia na VOŠ sociální jsem nastoupila do běžného zaměstnání. V té době pro nedostatek praxe mě bohužel přijali pouze na pozici pracovníka v sociálních službách (tedy pečovatelku) v domově seniorů.
Byla to práce velmi fyzicky i psychicky náročná a někdy také dost nevděčná. Za celé dopoledne vlastně ani není čas se pořádně napít, a co teprve nějaká pravidelná strava? Také v podstatě nemožné, i když jsem se snažila do toho dopoledne nějakou tu svačinu vměstnat. Protože přeci jíst by se mělo pravidelně, všude doporučují, že bychom měli snídat a ideálně i svačit a ideálně také to, co bychom měli jíst.
Různé knihy a články, které jsou na internetu, si často dost protiřečí, tak není divu, že se v tom laik, kterým jsem tehdy byla, často nevyzná. V té době jsem ještě v informacích o zdravé racionální výživě tápala.
Tápala jsem v tom, jak, kdy a co jíst, jak se vyznat ve všech těch informacích, které jsou často protichůdné. Jak začít dělat to co opravdu chci. Aniž bych stále šlapala vedle. Chtěla jsem znát ty správné informace, ale nacházela jsem spoustu informací, které nejenom že byly dlouhodobě neudržitelné, ale některé mohly být i poškozující.
Což mě opravdu nakoplo k tomu, abych se začala učit na přijímací zkoušky na vysokou školu a toho nutričního terapeuta vystudovat.
Přijímací zkoušky jsem nakonec zvládla, z práce jsem odešla a vrátila se ke studiu.
Nastal čas udělat si v tom jasno
Odhodlala jsem se a podala přihlášku na VŠ v Ostravě na obor Nutriční terapeut, začala jsem se učit na přijímací zkoušky. Na školu se dostala, pustila jsem se do studia, díky kterému jsem získala ty správné odborné informace, a to mě konečné správně nasměrovalo. Díky tomu mám ty správné znalosti z oblasti zdraví a výživy, které můžu předávat dál.
A tak jsem v následujících letech poctivě studovala, abych nejenom sobě ale i ostatním pomohla na cestě ke zdraví. Všechny nabité znalosti a zkušenosti jsem začala aplikovat na sobě a stále hledám příležitosti k získání nových informací, tak aby byly odborné a aktuální.
Také jsem se díky novému životnímu stylu začala cítit skvěle, měla jsem spoustu energie, dokonce se mi zlepšila i pleť. Necítila jsem se už tak unavená. Také jsem pochopila, co všechno může způsobit práce na směny.
Než jsem otěhotněla, pracovala jsem nějaký čas v domově pro seniory a lidi s handicapem na pozici Nutriční terapeut, kde jsem získala další praxi. Také jsem zjistila, že si někteří pracovníci kladou ty stejné otázky ohledně výživy, jaké jsem si kladla já tehdy, když jsem pracovala v domově seniorů jako pečovatelka.
Rozhodla jsem se své odborné znalosti a zkušenosti sdílet
Tak jsem vytvořila projekt Vědomě a s láskou ke zdraví, ve kterém chci předávat informace, jak se správně a racionálně stravovat, jaké potraviny vybírat, vyvracet mýty o potravinách a jak se celkově v informacích o výživě orientovat.